Olkusz gynecologist



Ginekolog jest specjalistą, którego zadaniem jest wykrywanie i leczenie chorób kobiet, a dokładniej dolegliwości żeńskich narządów płciowych. Do obowiązków tego lekarza należy także profilaktyka zdrowia we wcześniej wspomnianym zakresie, jak i prowadzenie ciąży czy przyjmowanie porodów. Zależnie od specjalizacji zajmuje się on różnymi obszarami ginekologii. Trzy główne specjalizacje lekarzy to:

ginekologia i położnictwo,
ginekologia onkologiczna,
endokrynologia ginekologiczna i rozrodczość.
W naszej przychodni w Olkuszu, podczas wizyty ginekolog z wieloletnim doświadczeniem zapozna się z Państwa problemem i dokona niezbędnych badań lub zleci je do wykonania we własnym zakresie. Badaniami zleconymi przez ginekologa mogą być USG, w tym USG ginekologiczne, USG genetyczne, USG 3D/4D z nagraniem badania na płytę CD lub badanie ogólne moczu, morfologia krwi, oznaczenie poziomu glukozy we krwi, badania przeciwciał itp.

Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa
Zalecenia wydane przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników sprzed kilku lat wskazują, że pierwsza wizyta ginekologiczna powinna odbyć się u dziewczynek, u których wystąpiła pierwsza menstruacja. Ze względu na to, że każdy organizm rozwija się inaczej, za orientacyjny przedział przyjmuje się wiek od 12 do 15 roku życia. Podczas takiej konsultacji ze względu na niepełnoletniość dziewczynkom powinien towarzyszyć rodzic lub opiekun prawny. Co więcej, od tego momentu kontrolne konsultacje powinny odbywać się przynajmniej raz w roku.

Teoria ma jednak niewiele wspólnego z praktyką. Realnie pacjentki trafiają do ginekologa zdecydowanie później, a często nawet wtedy, kiedy dotyka ich już jakaś dolegliwość i zauważają u siebie jej objawy lub są one bardzo uciążliwe. Wynika to z braku edukacji na temat ginekologii oraz tabu wokół wizyt u tego lekarza. Wiele młodych kobiet nie czuje się swobodnie z własnym ciałem, odczuwa wstyd i świadomie odkłada konsultacje w czasie. Takie zaniedbanie może przynieść jednak tragiczne konsekwencje dla zdrowia, a nawet życia pacjentek, u których zbyt późno zostaną zdiagnozowane poważne choroby np. rak szyjki macicy.

Dziewictwo, a wizyta u ginekologa
Dziewczęta, a także kobiety będące dziewicami nie powinny obawiać się badania ginekologicznego. Jest ono bardzo ważne także w ich przypadku. Standardowa konsultacja polega na zewnętrznej obserwacji narządów płciowych oraz badaniu penetracyjnym z użyciem wziernika. U kobiet, które mają błonę dziewiczą, lekarze stosują wzierniki o mniejszych rozmiarach. Zdarza się także, że jeżeli jest ona bardzo delikatna, to rezygnują ze wziernikowania pochwy. Jeżeli nie ma wskazań medycznym do użycia wziernika, to sama kobieta może poprosić ginekologa, aby odłożyć takie badanie w czasie, aż do momentu naturalnego przerwania błony dziewiczej.

USG dopochwowe
USG dopochwowe nazywane także transwaginalnym jest badaniem ultrasonograficznym mającym na celu uzyskanie dokładnego obrazu wewnętrznych narządów rodnych kobiety. Uwzględnia ono miednicę mniejszą wraz z macicą, jajnikami i zatoką Douglasa. Dzięki badaniu można ocenić szyjkę i mięśnie macicy, a także ich prawidłowości anatomiczne lub ewentualne wady. USG dopochwowe ginekolodzy zalecają wykonywać w różnych fazach cyklu – zależnie od wieku kobiety. Zazwyczaj jednak dobrze jest zgłosić się na nie między 5, a 10 dniem od momentu wystąpienia krwawienia menstruacyjnego. USG dopochwowe wykonuje się także u kobiet będących w ciąży. Dzięki niemu kontroluje się rozwój płodu, określa sam wiek ciąży oraz to, czy jest ona pojedyncza, czy mnoga.

Cytologia
Cytologia jest podstawowym badaniem ginekologicznym z zakresu profilaktyki raka szyjki macicy. Powinna je wykonywać każda kobieta, która rozpoczęła współżycie lub skończyła 18 lat – przynajmniej raz w roku. Jest ono całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne dla pacjentki, co więcej trwa zaledwie kilka sekund. Można wykonać je podczas standardowej konsultacji kontrolnej w gabinecie ginekologicznym lub Ginekolog Olkusz umówić się na oddzielną wizytę. Jak wygląda cytologia? Pacjentka musi rozebrać się od pasa w dół i usiąść na fotelu. Lekarz zakłada jej specjalny wziernik do pochwy i za pomocą odpowiedniej szczoteczki pobiera materiał do badania, który następnie nakłada na szkiełko. Pobrane komórki są barwione i oglądane w laboratorium pod mikroskopem, co pozwala wykryć ewentualne nieprawidłowości i na czas wprowadzić niezbędne leczenie. To jest zależne od tego, jakie zmiany są wykryte. Cytologia jest w stanie ujawnić różnego rodzaju stany zapalne, nadżerki, ale także inne zmiany np. wirusa brodawczaka ludzkiego, czyli HPV.

Czy można rozpocząć życie seksualne przed wizytą u ginekologa?
Nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych, co do tego, aby rozpocząć współżycie z partnerem przed wizytą u ginekologa. Warto natomiast zauważyć, że lekarz podczas takiej konsultacji może doradzić kobiecie w kwestii zabezpieczenia przed niechcianą ciążą. Przedstawi jej wszelkie możliwości antykoncepcyjne, jakie ma do wyboru i wskaże ewentualne zagrożenia wynikające np. z braku informacji na temat zdrowia partnera. Bardzo ważnym aspektem jest także kwestia współżycia przed planowaną wizytą u ginekologa. Jeżeli planuje się podczas konsultacji wykonywać badania, podczas których lekarz będzie pobierał próbki (np. cytologia), to przynajmniej na dobę wcześniej warto nie uprawiać seksu, aby wyniki były wiarygodne.

Jak się chronić przed rakiem szyjki macicy?
Jedną z absolutnych podstaw, jeżeli chodzi o profilaktykę przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV, który wywołuje raka szyjki macicy, są przede wszystkim szczepienia. Ginekolodzy jednogłośnie potwierdzają, że najlepsze efekty uzyskuje się dzięki szczepieniom dziewczynek, które wykonuje się od 11 roku życia. To ważne, aby w miarę możliwości zdecydować się na ten krok przed inicjacją seksualną, ponieważ wirus przenoszony jest drogą płciową. Szczepienia ochronne przeciwko wirusowi HPV wywołującemu raka szyjki macicy zapobiegają zakażeniom szczególnie onkogennymi typami (HPV-16 i HPV-18). W Polsce od dnia 1 listopada 2021 r. obowiązuje refundacja szczepionki przeciw HPV – Cervarix. Po przeliczeniu pacjent musi pokryć jedynie częściowe koszty tj. 138,18 zł. Osoby, które nie mogą pozwolić sobie na taki wydatek (u dziewczynek do rozpoczęcia współżycia zaleca się podanie 2 dawek, u kobiet dorosłych zaleca się podanie 3 dawek) – powinny pamiętać o regularnych badaniach cytologicznych, które są w stanie wykryć nieprawidłowości związane z szyjką macicy.

Umów się na konsultację
Pracujemy od poniedziałku do piątku w godz. 7:00 – 20:00.

Zadzwoń już teraz!

32 754 35 22

Dane kontaktowe
32 754 35 22

Jana Kantego 28, Olkusz

Pon – Pt: 07:00 – 20:00

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *